Działalność stacji bolidowej w Zielonej Górze została wstrzymana we wrześniu 2010 roku ze względu na konieczną modernizację.
Od kwietnia 2005 roku Obserwatorium Astronomiczne UZ uczestniczy w projekcie PAVO (Polskie Automatyczne Video Obserwacje), który zajmuje się automatycznymi obserwacjami oraz rejestrowaniem meteorów i bolidów nad Polską.
Projekt ten jest częścią Europejskiej Sieci Bolidowej. W odróżnieniu od naszych europejskich sąsiadów, budowane w Polsce stacje obserwacyjne oparte są na technologii video, co w dużymym stopniu ułatwia analizowanie otrzymanych danych i zmniejsza koszt utrzymania stacji.
Niestety stacje video ustępują stacjom fotograficznym pod względem czułości rejestracji i dokładności wyznaczania położenia meteorów (bolidów) na niebie. Dla naszej konfiguracji sprzętu możliwa jest rejestracja obiektów o jasności do +2 mag, z dokładnością wyznaczania pozycji na poziomie 0.02 – 0.03 stopnia. Możliwe jest oczywiście zwiększenie rozdzielczości przez zastosowanie obiektywu z większą ogniskową, ale zmniejsza to w znaczący sposób pole widzenia. Zastosowanie trzech kamer przemysłowych oraz obiektywów o dużym polu widzenia (60 x 60 stopni) pozwala nam rejestrować około połowę nieba.
Położenie
Aby było mozliwe wyznaczenie orbity meteorytu jest potrzebna jak największa ilość obserwacji. Dlatego powstaje w Polsce coraz więcej stacji bolidowych, które będą mogły wymieniać się danymi. Nasza stacja jest czścią ogólnopolskiej sieci obserwacji bolidów PFN. Połozenie Zielonej Góry umożliwia współpracę z podobnymi stacjami na terenie Niemiec i Czech.
Szerokość geograficzna: 51 56 09.9″ N (51.936083)
Dlugość geograficzna: 15 31 36.2″ E (15.526722)
Wysokość nad poziomem morza: 203 m (budynek), 231 m (stacja)
Średnia wysokość terenu w okolicy: 100 m n. p. m.
Sprzęt
Stacja bolidowa składa się z następujących elementów
Kamery:
Po wielu testach czułości i zasięgu kamer szef video obseracji w Polsce zadecydował, że do celów stacji bolidowej najodpowiedniejsza będzie kamera firmy MINITRON MTV-23X11E
Parametry techniczne kamery:
Obiektywy:
Bardzo ważnym elementem całego zestawu jest obiektyw. W tym celu stacja PFN01 w Ostrowiku wykonała testy 13 modeli obiektywów o ogniskowej poniżej 12 mm i światłosiłach lepszych niż F/1.4. Wyniki testów pokazały, że pod względem zasięgu i ostrości najlepsze okazały się obiektywy firmy Ernitec.
Parametry techniczne obiektywu:
Karta Matrox Meteor II:
Ponieważ w stacji bolidowaj zastosowane są kamery analogowe (zastosowanie technologii cyfrowej jest dużo droższe) potrzebne są karty (tzw. frame graber), które przetworzą sygnał analogowy na cyfrowy. Wybór kart był zdeterminowany używanym oprogramowaniem.
Parametry techniczne karty Matrox Meteor II Standard: